HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLİK BÜROSU
ANA SAYFA > HİZMETLERİMİZ

İFRAZ

İfraz (Ayırma) İşlemi

İfraz Nedir? Nasıl Yapılır? Hangi Hallerde İfraz Gerekir? İfraz İçin Gerekli Belgeler Nedir?

İfraz

İfraz işlemi Çınar Harita Kadastro Mühendislik Bürosu tarafından tam yetkili şekilde gerekli işlemler yapılarak ilgili kurumlarca müşterilerimize teslim edilir. Detaylı bilgiler için büromuzu arayabilir veya aşağıdaki başvuru formunu doldurabilirsiniz.

İfraz Nedir?

İfraz, yani diğer adıyla ayırma işlemi, bir parselin imar planında belirlenen şartlar çerçevesinde iki veya daha fazla parsele bölünmesi işlemine denir.

İfraz İşleminin gerçekleşmesi imar planı bulunan alanlar içerisinde olup olmamasına göre farklılık gösterebilir. Eğer parsel imar planı bulunan alanlar içerisinde ise İfraz işleminin gerçekleşmesi; Yola cephesi olması durumu,parselin büyüklüğü, genişliği ve derinliği gibi kriterlere bağlıdır. 

İmar planı dışında bulunan alanlarda ise ifraz işlemi için "Plansız alanlarda imar yönetmeliği" esas alınır. 

İfraz Nasıl Yapılır?

İfraz işlemi, ilgili belgelerin temini ve arazi ölçümünden sonra, parsel sahibinin istediği şekilde imar planına uygun ve imar planının izin verdiği ölçüde yüksek hassasiyetle gerçekleştirilip resmî kurumların onayının ardından yeni oluşturulan parsellerin tapuları sahiplerine teslim edilir.

Hangi Hallerde İfraz Gereklidir?

İfraz işlemi, bir parselin bölünmesi, bir parçasının satışı veya devri gibi durumlarda gereklidir.

İfraz İçin Gerekli Belgeler Nedir?

İfraz için gerekli belgeler belediyeden belediyeye değişebilmektedir. Genel olarak istenen belgeler şunlardır:

 

Hashtag: #ifraz #ifraz nedir #ifraz nasıl yapılır #ayırma #ifraz için gerekli belgeler #ifrazın gerekli olduğu durumlar #tapu