HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLİK BÜROSU
ANA SAYFA > HİZMETLERİMİZ

TEVHİD VE YOLA TERK

Tevhid (Birleştirme) ve Yola Terk İşlemleri

Tevhid (Birleştirme) İşlemi Nedir? Tevhid Nasıl Yapılır? Hangi Hallerde Tevhid Yapılır? Tevhid İçin Gerekli Belgeler Nelerdir? Yola Terk Nedir? Yola Terk Hangi Hallerde Gereklidir? Yola Terk İşlemi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Tevhid ve Yola Terk

Tevhid (parsel birleştirme) ve terk işlemleri ile iligli olarak Çınar Harita ve kadastro Mühendislik bürosu tarafından gerekli işlemler yapılarak sorunsuz olarak sonuca ulaşılır. Daha fazla bilgi için sayfa altındaki formu doldurabilir veya bize telefon ile ulaşabilirsiniz.

Tevhid İşlemi

Tevhid Nedir?

Tevhid, diğer ismiyle birleştirme işlemi, adından da anlaşılacağı gibi yan yana birbirine veya birbirlerine bitişik durumdaki birden fazla parselin tek parsel haline getirilerek birleştirme işlemidir.

Tevhid Nasıl Yapılır?

Tavhid yani birleştirme işlemi, ilgili belgelerin temini ve arazi ölçümünden sonra, parsel sahibinin veya sahiplerinin telepleri doğrultusunda resmî kurumların onayının ardından yeni oluşturulan parselin tapusu teslim edilir. Büromuzun yetkisi çerçevesinde terk veya ihdas işlemi ile birlikte yapılabilmektedir.

Hangi Hallerde Tevhid İşlemi yapılır?

Birden fazla parselin tek parsel haline getirilmek istediği durumlarda gerçekleştirilir. Örneğin bir adadaki birden fazla parsellerin daha düzgün bir şekilde ifrazı gibi farklı senaryolarda tevhid (birleştirme) işlemi gereklidir.

Tevhid İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Terk İşlemleri

Yola Terk

Yola Terk Nedir?

Yola terk İşlemi ise; taşınmaz sahiplerinin, parsele ait bir bölümün ya da tamamının bedelli ya da bedelsiz olarak kamu yararına terk edilmesi durumudur. Bu işlem terk edilen alanın park, yol ya da oyun alanı olarak imar çalışmalarında değerlendirilmesi için yapılmaktadır. 

Hangi Hallerde Yola Terk Gereklidir?

Eğer parselinizde yola terk işlemini gerektiren bir durum söz konusu ise bu işlemi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.  Aksi takdirde parselinize dair herhangi bir tasarrufta bulunamazsınız. Parselinizi iki ya da daha fazla parsel haline getirmek, parsel üzerine ev inşa etmek ya da herhangi bir tevhid işlemi durumunda, öncelikle (varsa) yola terk işlemini yapmanız gerekmektedir.

Yola Terk İşlemi için Gerekli Belgeler Nelerdir?
Hashtag: #tevhid #tapu #yola terk #tevhid için gerekli belgeler #yola terk için gerekli belgeler #belgeler #tevhid ne zaman yapılır #imar